VITALYTE v oblasti výzkumu a medicíny, v boji proti dopingu.
Protidopingové téma je stěžejním mottem v podstatě od začátků sportovního soutěžení. Pro společnost Vitalyte jde o téma zásadní. Vzhledem k tomu, že se stále objevují případy pozitivních dopingových testů, jejichž příčinou byly kontaminované produkty (často použité bez vědomí sportovců), klade Vitalyte velký důraz na čistotu svých výrobků. Potravinové doplňky mohou obsahovat ve sportu nepovolené látky. Z tohoto důvodu je nápoj Vitalyte testovaný ve spolupráci s „Kölner Liste ®“ na dopingové látky s cílem zvýšit bezpečnost ve sportu.
Vitalyte je sportovní nápoj mnoha profesionálních i amatérských sportovců. Od samého počátku se Bill Gookin, tvůrce Vitalyte, snažil vytvořit nápoj na základě filosofie „zpět k základům“. Vytvořil tedy elektrolytický nápoj, který účinně funguje bez zbytečného zatěžování těla. Výsledkem je látkový vzorec s perfektní kombinací sodíku, draslíku, vápníku a hořčíku dodávanou tělu přesně na základě jejich spotřeby během cvičení, ideální kombinace látek, jež může tělo během fyzické zátěže skutečně absorbovat. To přispívá ke snížení únavy a vyčerpání, k normální funkci energetického metabolismu a ideální, zdravé funkci svalů, poskytuje rychlý přísun energie. Vitalyte neobsahuje žádné škodlivé přísady, je bez umělých barviv a příchutí, bez konzervantů, laktózy a lepku. Vitalyte přispívá k udržení vytrvalostního výkonu při delším vytrvalostním tréninku a zlepšuje vstřebávání vody během fyzické zátěže. Také poskytuje správné množství vitamínu C, čímž přispívá k normální funkci imunitního systému během intenzivní tělesné aktivity i po ní. Chrání tak buňky před oxidačním stresem a snižuje únavu. Ať už jste profesionální nebo rekreační sportovci, nemocní, zotavující se z nemoci či kocoviny, vaše tělo potřebuje Vitalyte. Rychle a efektivně jsou klíčová slova. Vitalyte dodává ten správný produkt.
Podrobné vysvětlení principu doplňování elektrolytů a elektrolytického nápoje VITALYTE
Elektrolyt je vědecký termín pro soli, konkrétně ionty. Ion je elektricky nabitá částice, která může být nabitá kladně či záporně. Například tekutiny ve vašem těle – krev, plazma – jsou jako mořská voda a mají vysokou koncentraci chloridu sodného (NaCl). Elektrolyty v chloridu sodném jsou sodný ion (Na+)-kanion a chloridový ion (CI+)-anion.
Elektrolyty jsou důležité pro vaše nervy, srdce a svaly, udržují napětí v buněčných membránách a provádí elektrické impulsy (nervové impulsy, svalové kontrakce) na ostatní buňky. Také vaše ledviny pracují tak, aby byla koncentrace elektrolytů ve vašem těle konstantní.
Tyto elektrolyty je tělu potřeba zpětně dodat a to ve formě správného, účinného a hlavně osvědčeného a prověřeného sportovního nápoje s obsahem a se správným poměrem elektrolytů.
Elektrolyt z hlediska výživy
Tekutiny v těle jsou rozděleny do intracelulárního (vnitrobuněčného), extracelulárního (mimobuněčného) prostoru, v kterých jsou rozpuštěny ionty s elektrickou vodivostí (elektrolyty). Intracelulární a extracelulární prostory jsou vzájemně odděleny buněčnou membránou, jejich složení je tedy rozdílné (selektivní propustnost pro různé molekuly). Elektrolyty regulují vodní rovnováhu na obou stranách buněčné membrány. V souvislosti s pohybovou činností (zejména v důsledku metabolické acidózy) dochází k výrazným přesunům mezi buňkami a extracelulární tekutinou. Dvěma hlavními elektrolyty jsou sodík a draslík.
Sodík
Sodík je nejdůležitější minerální látkou, která se nachází v extracelulárním prostoru. Vně buněk udržuje objem plazmy a krevní tlak. Tělo udržuje hladinu sodíku v krvi v určitém rozmezí, které je hormonálně kontrolováno. Pokud nastane příliš velký příjem, tělo nadbytek vyloučí močí; a naopak – pokud je ho přijímáno málo, vyloučí se jen minimum. Sodík je dodáván především ze soli. Denní příjem soli současné populace se pohybuje mezi 10 – 15 g, což je ze zdravotního hlediska mnoho. Minimální doporučený příjem je 2,4 g denně. U sportovců, jejichž každodenní intenzivní trénink způsobuje pocení, se z těla ztrácí okolo 2 až 3 g sodíku v jednom litru potu.[V tomto případě je doporučováno pít sportovní nápoje (obsah sodíku asi 50 – 60 mg sodíku ve 100 ml) a konzumovat jídla s vyšším obsahem kuchyňské soli, což by mělo být dostatečné pro pokrytí potřeb sodíku. Pokud je zátěž velmi dlouhá a sportovec vypije velké množství tekutiny s nízkým obsahem sodíku, může dojít k hyponatrémii.
Draslík
Draslík reguluje množství tekutiny v buňkách a spolu se sodíkem, který reguluje množství mimobuněčné tekutiny, upravují rovnováhu tekutin v organismu. Koncentrace draslíku v buňce je až 40krát vyšší než vně buněk. Dostatečná koncentrace sodíku je nutná k udržení elektrického potenciálu buněčných membrán a svalových vláken a k zajištění optimálního přenosu nervových impulsů. U sportovců se nedostatek projevuje vyšší unavitelností. Iontové nápoje obvykle obsahují 30 mg draslíku ve 100 ml, z přírodních zdrojů jsou bohaté na draslík především banány (450 mg/ks) nebo vařený špenát (838 mg/150 ml). Denní příjem by se měl pohybovat okolo 1,6 – 2 gramů.
Náhrada elektrolytů
Náhrada elektrolytů je v některých situacích velice důležitá, zejména u ultra-vytrvalostních aktivit, kde dochází k velkým sodíkovým ztrátám, rychlé rehydratace, kdy došlo k velkým ztrátám tekutin, vzniklých v průběhu cvičení a u sportovců, kteří se nadměrně potí a / nebo je koncentrace elektrolytů v potu vysoká.
Hypotonické nápoje
Hypotonické nápoje mají nižší osmolaritu než vnitřní prostředí v lidském organismu. Čím nižší je osmolarita, tím lepší je přecházení látek do krve. Hypotonické iontové nápoje jsou používány především při aerobních aktivitách, kdy se sportovec velmi potí (běh, cyklistika). Pot je u těchto sportovních aktivit málo koncentrovaný a jeho majoritní složkou je voda. Jelikož je třeba doplnit zejména tekutiny je nejvhodnější právě hypotonický nápoj.
Izotonické nápoje
Izotonické nápoje mají stejnou osmolaritu jako vnitřní prostředí organismu. Rychlost vstřebávání je tedy o něco pomalejší, než jak je tomu u nápojů hypotonických. Používají se zejména tam, kde sice dochází k velkému pocení, ale výkon netrvá tak dlouho (obvykle ne déle než hodinu). Pot je podstatně koncentrovanější a nedochází k tak extrémním ztrátám tekutin. Jako příklad můžeme uvést sporty, při kterých je zapotřebí velké množství svalové síly (squash, tenis). Při svalové práci je totiž třeba větší množství iontů, zejména pak sodík, draslík, vápník a hořčík. Dále je můžeme použít po ukončení zátěže ve fázi regenerace. Obecně jsou hypotonické nápoje mnohem vhodnější pro použití při fyzické zátěži, než nápoje izotonické.
Hyponatremie
Hyponatrémie je porucha složení vnitřního prostředí v organismu, při níž poklesá koncentrace sodného iontu (Na+) v krvi, resp. v krevní plazmě. Hlavně ve sportovním odvětví se setkáváme s tímto syndromem. V minulosti mnoho závodníků utrpělo během závodů nebo po něm kolaps, nebo se u nich objevila zmatenost a dezorientace. Při analýze těchto případů formuloval jako první Noakes v roce 1985 své podezření, že se jedná o „otravu vodou“. Dnes je tedy tento syndrom nazýván hyponatrémií (EAH), která je způsobená nadměrným příjmem tekutiny při stresové situaci. Ta vyvolá prudký pokles Na+ v krvi. Jako kritická je považována hodnota krevního sodíku 130 mmol/l nebo méně. Příznaky jsou podobné dehydrataci. Mírný pokles sodíku často nebývá zaznamenán. U vyššího poklesu sportovec trpí nevolností, únavou a dezorientací v čase i prostoru. Pokud koncentrace sodíku klesne pod kritickou hranici, může tento stav vyústit v edém mozku a plic, který je provázen zvracením, bolestmi hlavy, křečemi, může se také dostavit respirační insufience a snížení citlivosti.
Vodní bilance
Vodní bilance je poměr mezi příjmem a výdejem tekutin. Denní příjem a ztráta tekutin by měly být v rovnováze. Voda tvoří 50 – 75 % celkové tělesné hmotnosti. Rozdíly jsou dány především podílem tuku v těle. Netuková tělesná hmota obsahuje konstantní množství vody (75 %), zatímco v tukové tkáni je obsah vody malý. Tuková tkáň obsahuje jen asi 23 % vody, proto ji lidé s nadváhou mají v těle jen okolo 40 %, zatímco špičkoví sportovci se blíží právě těm 75 %. Většina tělesné vody je ve svalové tkáni a v krvi. Každý den jí ztrácíme dýcháním, trávením, vylučováním a potem. Doplňování tekutin je způsob, jak pokrýt každodenní ztráty. U sportovce jsou tyto ztráty mnohem vyšší, a proto je důležité věnovat příjmu tekutin značnou pozornost. Pokud tomu tak není, nedostatek tekutin způsobuje zvýšení koncentrace metabolitů, dřívější únavu, prodloužení doby regenerace a pokles fyzické výkonnosti. Při ztrátách vody (v potu, moči, stolici) dochází také ke ztrátám minerálních látek, které pomocí osmotického tlaku řídí rozložení tekutin v těle. Optimální množství příjmu tekutin se pohybuje kolem 2 litrů za den (u dospělého člověka přibližně 40 ml.kg-1), sportovec s pravidelnou fyzickou zátěží má spotřebu tekutin vyšší.
Příjem a výdej tekutin
Tělo zdravého štíhlého muže s hmotností 70 kg obsahuje celkem asi 42 l vody. Obrat vody v organismu je větší než obrat všech ostatních látek: u osoby se sedavým způsobem života žijící v mírném klimatu činí denní obrat vody 2 – 4 l (5 – 10 %) celkového tělesného obsahu vody. Průměrný obrat vody u 70 kg muže činí tedy zhruba 3 l. Z těchto 3 l přijme cca 1600 ml ve formě nápojů, 1000 ml ve formě potravin a asi 400 ml tvoří metabolická voda z přeměny látek. Vzhledem k tomu, že výdej a příjem mají být v rovnováze, bude výdej vody taky okolo 3 l. Ten tvoří moč cca 1400 ml, vydechovaný vzduch 320 ml, vypařování kůží 530 ml, pocení 650 ml, st
Ztráty potem
V roce 2002 na Bostonském maratonu vyšetřovali vědci přes 400 zkolabovaných závodníků. Zjistili, že mnoho z nich bylo blízko smrti z nedostatku kationtu sodíku (NaCl = chlorid sodný, kuchyňská sůl). Během závodu maratonec vypotí 3 a více litrů potu a s ním také sůl. Nedostek soli se projevuje jako žízeň, a tak závodník na občerstvovacích stanicích podél trati stále více pije. Může nastat „naředění“ vnitřního prostředí a kolaps.
Zdroj: WIKIPEDIE
Prohlédněte si také články z webu Vitalyte.com v USA, viz odkazy níže (články jsou v angličtině).
Causes of dehydration Posted: 2009-01-07 01:17:13 Article by: Bill Gookin |
Dehydration and muscle cramps Posted: 2009-05-04 19:33:19 Article by: Bill Gookin |
What to do when you catch a cold or the flu Posted: 2009-01-07 03:17:30 Article by: Bill Gookin |
Fluid and electrolyte replacement for colds and flu Posted: 2009-01-07 03:04:27 Article by: Bill Gookin |
Mental function and dehydration Posted: 2009-01-07 03:08:10 Article by: Bill Gookin |
Dehydration, diarrhea, and constipation Posted: 2009-01-07 02:58:45 Article by: Bill Gookin |
Dehydration, headaches, and hangovers Posted: 2009-01-07 03:00:50 Article by: Bill Gookin |
Dehydration and emergency response teams Posted: 2009-01-07 02:54:42 Article by: Bill Gookin |
Vitalyte helps hydrate during pregnancy & morning sickness Posted: 2009-01-07 02:57:15 Article by: Bill Gookin |
Dehydration in sports and Vitalyte to the rescue Posted: 2009-01-07 02:55:55 Article by: Bill Gookin |
Radiation therapy, chemotherapy and dehydration Posted: 2009-01-07 03:20:25 Article by: Bill Gookin |
Hypoglycemia and diabetes Posted: 2009-01-07 03:09:57 Article by: Bill Gookin |
High altitudes and dehydration Posted: 2009-01-07 03:05:28 Article by: Bill Gookin |
Dehydration in Chronic Hypotension, Fibormyalgia, Lyme Disease and Arthritis Posted: 2009-01-07 03:03:13 Article by: Bill Gookin |
Vitalyte helps with chronic fatigue syndrome & hypertension Posted: 2009-01-07 02:48:05 Article by: Bill Gookin |
Hypothermia and dehydration Posted: 2009-01-07 03:12:12 Article by: Bill Gookin |
So You’re Running Your First Marathon Part 1 Posted: 2009-01-07 03:24:04 Article by: Bill Gookin |
So you’re running your first marathon – Part 2 Posted: 2009-01-07 03:28:44 Article by: Bill Gookin |
How to stay healthy on a plane Posted: 2009-05-04 21:06:32 Article by: Bill Gookin |